Sveti Bruno

Crkva se danas prisjeća sv. Brune - osnivača kartuzijanskoga reda. Sv. Bruno je rođen u Koelnu oko 1030. Stekao je temeljito poznavanje duhovne i religiozne literature, a sa 25. godina preuzeo je upravljanje biskupske škole. Kao profesor oduševljavao je učenike među kojima je bio i budući papa Urban II. Bruno je težio jednostavnom životu. Promatrajući žalosne prilike u Crkvi u to vrijeme, učinio je zavjet da će napustiti svijet i živjeti životom Kristovih siromaha. Tako je 1084. u Alpskom masivu La grande Chartreuse (La grand Šartrez) osnovao malu zajednicu. Bruno i njegovi sljedbenici živjeli su u kući molitve u šutnji. Nisu jeli meso ni pili alkohol. Tako je nastao prvi samostan kartuzijanaca, najstrožeg muškog reda na svijetu koji se temelji na pravilima sv. Benedikta.