Sveti Antun

Sveti Antun, opat kojega cijela Crkva slavi na današnji dan, rodio se u vrijeme progona cara Decija negdje oko 250. godine. O njegovu životu znamo ponajviše zahvaljujući životopiscima sv. Atanaziju, a potom i sv. Jeronimu i Augustinu, crkvenim ocima. Antun je podrijetlom iz Kome u srednjem Egiptu. Bogatstvo i plemenitost njegovih roditelja bili su dobra podloga da Antun napreduje u mudrosti i duhovnom životu, pa su ga mnogi pitali za savjet. Takav je ugled imao jer se neprestano hranio čitanjem Svetoga pisma koje ga je sve više pozivalo na savršenost. U dobi od 18 ili 20 godina ostao je bez roditelja i morao se brinuti za kuću i sestru. Čuo je u jednoj službi Božjoj, nedugo nakon smrti roditelja, svetopisamsku riječ: "Ako želiš biti savršen, hajde prodaj sve što imaš i podaj siromasima, pa dođi i slijedi me, i imat ćeš blago na nebu!"