Sveti Andrija Iber

Postoje sveci koji su od malena osjetili poziv Božji i posvetili se evanđeoskom hodu, ali postoje i oni koji su to doživjeli tek poslije. Tako je i sa svecem čiji blagdan danas slavimo. Sveti Andrija Iber Furne rođen je 1752. godine u Sen Pjer De Meju (Sanit Pierre-de-Mailleu). Kada se 1772. godine upisao na Sveučilište u Poatjeu (Poitiersu), pravi motiv studija filozofije i prava, bila je želja za novim zabavama. I to mu je brzo dosadilo, pa ga je majka 1774. godine poslala rođaku župniku što je u Andriji izazvalo pravu preobrazbu i odlučio je postati svećenik. Zaređen je već 1776. godine, a pet godina poslije dobio je vlastitu župu. U početku nije bio revan svećenik sve dok ga neki prosjak nije zbog toga ukorio. Naime, očekujući ugledne goste župnik se zatekao u svečano urešenoj blagovaonici, kad je prosjak zamolio za pomoć. Kako uza se zaista nije imao novca, župnik ga je odbio, našto je prosjak kazao: "Novca nemate, a ipak vam je srebrnina na stolu i bogata trpeza."