Riječ svetog oca

Subotnju opću jubilejsku audijenciju Sveti je Otac započeo osvrtom na vrijeme. Čini se da dan nije baš dobar, ali vi ste odvažni i došli ste unatoč kiši… hvala vam. Ova se audijencija odvija na dva mjesta: zbog kiše bolesnici su u dvorani Pavao VI., ugodnije im je i prate preko velikog video zaslona, a mi smo ovdje na Trgu svetoga Petra. Ujedinjeni smo, a predlažem vam da ih pozdravite pljeskom ruku. Nije lako pljeskati s kišobranom u ruci...

Pročitaj više →

Draga braćo i sestre, dobar dan! Završavamo danas kateheze o milosrđu u Starom zavjetu, a to činimo meditacijom Psalma 51, zvan Miserere. To je pokornička molitva u kojoj molitvi za oproštenje prethodi priznanje krivnje i u kojoj molitelj, puštajući da ga očisti Gospodinova ljubav, postaje novo stvorenje, sposobno za poslušnost, čvrstinu duha i iskrenu hvalu. U "naslovu" koji je drevna židovska tradicija stavila uz taj psalam spominje se kralj...

Pročitaj više →

Draga braćo i sestre, dobar dan! Evanđelje ove nedjelje govori – u redakciji svetog Luke – o pozivu prvih Isusovih učenika (Lk 5, 1-11). Događaj se zbiva u okolnostima svakodnevnog života: nekoliko ribara na obali Galilejskog jezera, nakon što cijelu noć nisu ništa ulovili, peru i popravljaju mreže. Isus se penje na lađu jednog od njih, Šimuna zvanog Petar, i traži od njega da se otisne malo od obale te poče propovijedati Božju riječ ljudima koji...

Pročitaj više →

Draga braćo i sestre, dobar vam dan i korizmeni hod! Lijepo je i znakovito imati ovu audijenciju upravo na Pepelnicu. Započinjemo korizmeni hod i danas ćemo se zadržati na drevnoj instituciji jubileja, započetoj u Svetom pismu. Na poseban je način nalazimo u Levitskom zakoniku, koji je prikazuje kao vrhunski trenutak religioznog i društvenog života Izraelskog naroda. Svakih se 50 godina, na dan pomirenja (Lev 25,9), kada se Božje milosrđe zazivalo na sav narod, zvuk roga...

Pročitaj više →