Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije "> Što znamo o relikvijaru s moćima bl. Stepinca? - Župa sv. Anastazije - Samobor

Što znamo o relikvijaru s moćima bl. Stepinca?

Relikvijar s moćima bl. Alojzija Stepinca, koji je u petak, 20. veljače 2015. godine započeo svoje putovanje od župe do župe Zagrebačke nadbiskupije, izrađen je krajem 17. stoljeća.

Srebrni, djelomično pozlaćeni relikvijar u obliku križa visok je 40,9, a širok 25 cm, dok je njegova ovalna baza (17,8 x 14,6 cm) ukrašena nizom jezičastih motiva. Čvor (lat. nodus) je u obliku spljoštene kugle ukrašene vrpčastim ornamentima i lisnatim kitama.

Krakovi križa ukrašeni su apliciranim akantusovim grančicama, a između krakova su izdanci u obliku anđeoskih glavica.

Dosad je relikvijar bio pohranjen u Riznici zagrebačke katedrale, a prigodom priprema za hod po župama Zagrebačke nadbiskupije on je obnovljen i u središte križa, u ovalni ostenzorij, postavljen je dio Blaženikove kosti - relikvija bl. Alojzija Stepinca s natpisom: EX OSSIBUS/B. ALOYSII STEPINAC/EP. MART.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije