Radio Vatikan|Bitno.net

"> Papa Franjo: Isus, Kruh živi koji je sišao s neba, jedini je i istinski smisao ljudskoga života - Župa sv. Anastazije - Samobor

Sveti je Otac podsjetio kako u današnjem evanđeoskom odlomku mnoštvo naroda traži Isusa nakon čuda umnažanja kruha i pronalazi ga kod Kafarnauma. Isus je dobro znao razlog velikog entuzijazma s kojim su ga slijedili i jasno to otkriva, govoreći: “Tražite me, ali ne stoga što vidjeste znamenja, nego stoga što ste jeli od onih kruhova i nasitili se”. Zapravo – istaknuo je Papa – te su osobe Isusa slijedile zbog materijalnoga kruha koji je prethodnoga dana, kad je umnožio kruh, utažio njihovu glad; nisu shvatili da je taj kruh, prelomljen za mnoge, bio izričaj ljubavi samoga Isusa.

Pred takvom duhovnom sljepoćom – nastavio je Papa – Isus očituje potrebu da se ide dalje od dara. Poziva da se otvorimo perspektivi koja ne gleda samo na svakodnevne brige o hrani, odjeći, uspjehu, karijeri. Isus govori o drugoj hrani, koja nije propadljiva i koju valja tražiti i prihvatiti. Potiče: “Radite, ali ne za hranu propadljivu, nego za hranu koja ostaje za život vječni: nju će vam dati Sin Čovječji.” To jest: Tražite spasenje, susret s Bogom.

S tim riječima – objasnio je Papa – Isus želi da shvatimo kako, još više od fizičke gladi, čovjek u sebi nosi drugu glad, još važniju, koju ne može zadovoljiti obična hrana. Radi se o gladi za životom, o gladi za vječnošću koju samo on može utažiti, zato što je on “Kruh života”. Isus ne otklanja brigu i traženje svakodnevne hrane i svega onoga što može uznapredovati život. Ali Isus nas podsjeća da istinsko značenje našeg zemaljskog života leži na njegovom kraju, u vječnosti, u susretu s njim koji je i dar i darovatelj. Također nas podsjeća da ljudsku povijest, s njezinim patnjama i radostima, valja živjeti u horizontu vječnosti, to jest u horizontu definitivnog susreta s njime. Kako je istaknuo Sveti Otac, nada tog susreta rasvjetljuje sve dane našega života.

Isus govori: “Ja sam Kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada.” To se odnosi na Euharistiju – najveći  dar koji siti dušu i tijelo. Susresti i prihvatiti u sebe Isusa, “Kruh života”, daje smisao i nadu često mučnom životnom hodu. Ali taj nam se “Kruh života” daje uz zadaću, to jest da bismo onda mi mogli utažiti duhovnu i materijalnu glad naše braće, naviještajući posvuda evanđelje. Svjedočanstvom našeg bratstva i solidarnosti s bližnjim, uprisutnjujemo Krista i njegovu ljubav među ljudima – kazao je papa Franjo i nastavio:

Nakon molitve Angelusa, Papa je također podsjetio da se danas može steći „Asiški oprost“, koji je nazvao snažnim pozivom da se približimo Gospodinu u sakramentu milosrđa i primimo pričest. U ispovijedi ne susrećemo strogog suca, već neizmjerno milosrdnog Oca. Istina, kad idemo u ispovjedaonicu, osjećamo stid. To se događa svima. Ali trebamo se sjetiti da je i taj stid milost koja nas priprema na Očev zagrljaj, koji uvijek sve oprašta – rekao je na kraju Papa.

Radio Vatikan|Bitno.net