U pratnji je žrtava bio kardinal Sean O’Malley, predsjednik Papinskog povjerenstva za zaštitu djece, kao i philadelphijski nadbiskup, mons. Charles Chaput te mjesni povjerenik za zaštitu maloljetnika.

“Priče o patnjama i bolima maloljetnika koje su svećenici zlostavljali izazvale su gorčinu u mojem srcu”, kazao je papa dodavši kako je posramljen zbog činjenice što su oni kojima je povjerena briga o najmanjima iznevjerili svoje poslanje. “Bog plače nad tim gnusnim zločinima koji se više ne mogu skrivati i držati u tajnosti”, poručio je Papa, obećavši kako će svi koji su u njih upleteni zbog toga odgovarati.

“Svima koji su trpjeli zlostavljanje od članova klera želim poručiti kako mi je žao što se njihove obitelji onda kada su željele progovoriti o zločinima nije htjelo saslušati ili im se nije vjerovalo. Znajte kako vas Sveti Otac čuje vjeruje vam.”, rekao je papa Franjo.

Pater Federico Lombardi, ravnatelj Tiskovnog ureda Svete Stolice, rekao je da je Sveti Otac razgovarao sa žrtvama, poslušao ih te se zajedno s njima pomolio. Prema izjavi p. Lombardija, tri su žene i dva muškarca također bili zlostavljani u obitelji ili školi.Papa je potvrdio svoju predanost, kao i predanost čitave Crkve, da se žrtve zlostavljanja sluša i prema njima pravedno odnosi, da se odgovorne kazni, protiv takvih zločina učinkovito bori te ih se spriječi, kako u Crkvi, tako i u društvu. Zahvalio je žrtvama za njihov bitni doprinos u pronalaženju istine i hodu prema izlječenju.

“Kad su učenici putujući u Emaus u prepoznali da je Isus Uskrsli Gospodin, zamolili su ga da ostane s njima.Ponizno molim vas, kao i sve živuće žrtve zlostavljanja, da poput tih učenika ostanete s nama, da ostanete s Crkvom te da zajedno, kao hodočasnici na putu vjere, jednom prispijemo našem Ocu”, zaključio je papa Franjo.

"> Papa Franjo: Bog plače nad gnusnim zločinima zlostavljanja maloljetnih - Župa sv. Anastazije - Samobor

Papa Franjo: Bog plače nad gnusnim zločinima zlostavljanja maloljetnih